تبلیغات
Loading by : javacity

آمار - علم آمار كاربرد علمی مبانی ریاضی برای جمع آوری , تجزیه وتحلیل و ارائه اطلاعات ارقامی میباشد.

آمار

! به وب ما خوش آمدید

صفحه نخست تماس با ما RSS 2.0

درباره ما


پیام مدیر :
مدیر سایت :روشن پیام نور

آمار سایت

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروزرسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید در :
» کاربر: Admin

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن ! به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید ! ذخیره كردن صفحه! اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها! لینک RSS

site map site map ror html site map
Add to Technorati

طراح قالب

طراح قالب :

Template.IRANMOB.tk

برای تبادل لینک اول ما را لینک کنید سپس به ما اطلاع دهید تا ما شما را لینک کنیم

علم آمار كاربرد علمی مبانی ریاضی برای جمع آوری , تجزیه وتحلیل و ارائه اطلاعات ارقامی میباشد.

نوشته شده توسط : روشن پیام نور

علم آمار كاربرد علمی مبانی ریاضی برای جمع آوری , تجزیه وتحلیل و ارائه اطلاعات ارقامی میباشد.

آمار گران با بكار بردن دانش ریاضیشان در طراحی مطالعات وتحقیقات ؛ جمع آوری , پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات ؛ و تفسیر نتایج ؛ در پژوهشهای علمی شركت میكنند. متخصصین آمار اغلب دانششان در روشهای آماری را در علوم گوناگونی مانند زیست شناسی , اقتصاد , مهندسی , پزشكی , بهداشت عمومی , روانشناسی , بازار یابی , آموزش و ورزش بكار میگیرند . بسیاری از امور، به عنوان مثال , طراحی روشهای آزمایشی برای تایید دارویی جدید از طرف دولت , بدون بهره گیری از روشهای آماری قابل اجرا نمی باشند. نمونه گیری یكی فنونی است كه آمار گران از آن بهره می گیرند. نمونه گیری یعنی جمع آوری اطلاعات درباره گروهی از مردم یا مجموعه ای از چیزها توسط بررسی قسمت كوچكی ازكل مجموعه. به عنوان مثال سرویسهای رتبه بندی برنامه های تلویزیونی , به منظور تخمین تعداد بینندگان برنامه ای خاص , به جای مطالعه تمامی بینندگان تنها به بررسی چند هزار خانواده می پردازند . امار گران تصمیم می گیرند كه ازكجا و چگونه داده ها را جمع آوری كنند , نوع و تعداد گروه های نمونه را مشخص می كنند و به تهیه پرسشنامه های تحقیقی یا فرمهای گزارشی میپردازند . آنها همچنین دستورالعملهائی برای كاركنانی كه بهجمع اوری و جدول بندی اطلاعات می پردازند ، تهیه میكنند . در نهایت آمارگران با بكارگیری نرم افزارهای رایانه ای به تجزیه و تحلیل , تفسیر و جمع بندی اطلاعات می پردازند.

در تجارت و صنعت ، آمارگران نقش مهمی را در كنترل كیفیت وایجاد و بهبود تولیدات ایفا می كنند. به عنوان مثال در یك شركت خودرو سازی به منظور تخمین زمان از كار افتادن موتورهایی كه در معرض شرایط آب و هوایی نا مساعد قرار می گیرند, آمارگران آزمایشاتی برنامه ریزی می كنند و موتورها را به صورت منفرد تا از كار افتادن كامل ، تحت این شیوه آزمایشی به كار می اندازند. متخصصین آماری كه برای شركتهای دارو سازی كارمیكنند ن به منظور تخمین ایمنی و اثربخشی داروهای جدید به ارزیابی نتایج آزمایشات كلینیكی می پردازند .و در شركتهای تولید نرم افزارهای رایانه ای , آمارگران در ساخت بسته های نرم افزاری كه در تجزیه وتحلیل دقیقتر و مؤثرتر داده ها كاربرد دارند همكاری میكنند علاوه برتولید و آزمایش محصولات , گروهی ازآمارگران در تصمیم گیری برای نوع محصولی كه باید ساخته شود، تعیین قیمت واینكه این محصولات به چه كسانی باید فروخته شوند دخیل میباشند . آمارگران همچنین با تعیین خطرهای احتمالی و میزان بازگشت و سودآوری سرمایه گزاریهای خاص , مدیریت سرمایه ها و بدهكاری ها را به عهده دارند.

شمار كثیری از آمارگران نیز توسط بخشهای دولتی استخدام می شوند . گروهی از متخصصین آماردولتی به طراحی مطالعاتی برای اندازه گیری میزان رشد جمعیت , هزینه های مصرف یا بیكاری می پردازند. دیگران در بخشهای علمی , محیط زیست و كشاورزی كار می كنند و ممكن است مقدار مواد آفت كش موجود در آب آشامیدنی , گونه های در معرض خطركه در نواحی خاص زندگی می كنند و یا تعداد افرادی كه به بیماری خاصی مبتلا هستند را تعیین كنند . گروه دیگری نیز توسط بخشهای دفاع ملی به منظور تعیین دقت سلاحهای جدید و استراتژیهای دفاعی استخدام می شوند.

از أنجایی كه متخصصان آمار در بخشهای مختلفی مشغول بكارند , متخصصانی كه علم آمار را بكار می برند غالبا” سمت های كاری متفاوتی دارند. به عنوان مثال فردی كه روشهای آماری را در داده های اقتصادی بكار می برد با عنوان آمارگر علوم اقتصادی شناخته می شود در حالیكه آمارگرانی كه در علوم بهداشت عمومی یا پزشكی مشغول بكارند عنوان های متخصص آمار زیستی ، زیست سنج ویا همه گیرشناس ( اپیدمیولوژیست) را به خود اختصاص می دهند.

محیط كار متخصصین آمار معمولا در ساعات منظم و در دفاتری راحت مشغول بكارند . گروهی از آنان به منظوردادن كمك مشورتی در طرحهای تحقیقی , نظارت و راه اندازی مطالعات ، یا گرد آوری داده های آماری مسافرت میكنند. گروهی از آنان مسئولیتهای متنوعی را بر عهده دارند مانند طراحی آزمایشات یا انجام كار در موضع درجوامع گوناگون .آمارگرانی كه در دانشگاهها مشغول به كارند، كار آنها آمیزه ای ازمسؤولیتهای آموزشی و تحقیقاتی است.

فرصتهای شغلی

آمارگران در بخشهای تجاری , كشاورزی و بهداشتی مشغول به كار می شوند. اكثر مشاغل باقی مانده به صنایع خصوصی بالاخص به سرویسهای آزمایشی و تحقیقاتی ، مدیریتی و روابط عمومی مربوط می شود. گروهی دیگر به آموزش آمار مشغول میشوند.

آموزش و ادامه تحصیل

اكثر مشاغل آماری نیاز به مدرك در رشته ریاضیات یا آمار دارند.تدریس و تحقیقات در مراكز آموزش عالی نیز نیازمند درجه كارشناسی و ترجیحا دكترای آمار میباشد. در بخش تحقیقات صنعتی , مدرك كارشناسی ارشد و تجربه كاری چند ساله از موارد مورد نیاز برای شروع به كار می باشد .

دوره های مورد نیاز مختص علم آمارشامل حساب دیفرانسیل و انتگرال , روشهای آماری , مدلسازی ریاضی و حساب احتمالات می باشد .دوره های اضافی شامل جبر خطی , طرح و تجزیه و تحلیل آزمایشات , آنالیز چند جانبه كاربردی وآمار ریاضی است. تنها پیش زمینه ای كه برای موفقیت در رشته آمار ضروری است ، داشتن ریاضیات قو ی میباشد. از آنجائیكه رایانه كاربرد وسیعی در امور آماری دارد , داشتن زمینه ای قوی د ر علم رایانه شدیدا توصیه میشود . فراگیری علوم مهندسی و فیزیكی در مشاغلی كه با كیفیت وبهبود تولید همراه هستند, مفید میباشد. در مشاغلی كه با آزمایش محصولات دارویی یا كشاورزی سرو كار دارند , داشتن پیش زمینه درعلوم زیست شناسی ، شیمی و بهداشت مهم میباشد . گذراندن دوره های اقتصاد و تجارت برای مشاغلی كه با بازاریابی و تحلیل ها و پیش بینی های تجاری همراهند, كمك كننده به نظر می رسد . برخورداری از مهارتهای ا رتباطی برای آمارگران آینده كه در صنایع مشغول به كارمیشوند و باید موضوعات تكنیكی را برای افرادی كه در آمار سر رشته ندارند شرح دهند مهم میباشد . آشنایی با تجارت و اقتصاد برای افرادی نیز كه قصد كار در مشاغل خصوصی را داشته باشند با ارزش است . داشتن مدرك بالاتر فرصتهای پیشرفت را فراهم می كند. دارندگان مدارك فوق لیسانس و دكتری معمولا”به شكل مستقل قادر به كار بوده و برای به عهده گرفتن امور تحقیقاتی و ایجاد روشهای آماری صلاحیت لازم را كسب كرده و یا بعد از چندین سال تجربه در بخشهای خاص سمت مشاور آماری را بر عهده می گیرند.

چشم انداز آینده

فرصتهای شغلی برای دارندگان مدرك آمار مساعد می باشد هر چند بسیاری از این مشاغل با عنوان ” آمار گر ” شناخته نمی شوند. این مسئله بخصوص درمورد مشاغلی است كه با تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها ی به دست آمده از علوم دیگر مانند اقتصاد , زیست شناسی , روانشناسی یا مهندسی سروكار دارند ، صدق میكند. در میان فارغ التحصیلان لیسانس یا فوق لیسانس رشته آمار , افرادی كه در رشته های مربوطه مانند امور مالی , مهندسی یا رایانه ای از آشنایی كاملی بر خوردار باشند , در یافتن مشاغل مربوط به رشته تحصیلی یشان از شانس بالاتری برخوردارند. شركتهای دولتی بسیاری از آمارگران را در رشته های جمعیت شناسی و سرشماری نفوس , كشاورزی , بررسیهای مربوط به مصرف كننده و تولید كننده , تامین اجتماعی , مراقبت های بهداشتی و كیفیت محیط زیست استخدام می كنند.

آمارگران فوق لیسانس یا دكتری به منظور كنترل كیفی تولیدات گوناگون مانند تولیدات دارویی ، وسایط نقلیه موتوری , مواد شیمیایی و غذایی توسط شركتهای تولیدی استخدام می شوند. سازندگان وسایل نقلیه به منظور ارتقای كیفیت خودرو , كامیون و دیگر تولیدات و رقابت در صحنه بین المللی با كمك آمارگران طرحهای آزمایشی را اجرا می كنند. آمار گرانی كه در علوم مهندسی و فیزیكی اطلاعاتی دارند می توانند در امور تحقیقات و توسعه با همكاری دیگر دانشمندان ومهندسین به بهبود طرح وتولید پرداخته و كیفیت ثابتی را برای تولیدات جدید تضمین كنند . بعضی از آنان در ارتباط با تولید برنامه های نرم افزاری آماری در شركتهای تولید نرم افزارهای رایانه ای , فرصتهای شغلی مناسبی را می یابند.

در شركتهای تجاری به منظورپیش بینی میزان فروش , تحلیل شرایط تجاری و حل مسائل مدیریتی به منظور افزایش سوددهی به كارمندانی كه در علوم أمار سر رشته داشته باشند اعتماد زیادی می شود. در ضمن , مراكز مشاوره ای به صورت روز افزونی خدمات آماری پیشرفته ای را به دیگر مشاغل ارائه می دهند . به علت كار برد وسیع رایانه در این رشته , آمارگران تمام صنایع باید در برنامه نویسی رایانه ای مهارت كافی داشته و دربه كارگیری نرم افزارهای آماری از دانش خوبی بر خوردار باشند(برای اطلاعات بیشتربه مقاله برنامه نویسی رایانه در همین سایت مراجعه كنید).

میزان در آمد در سال 2000 میانگین در آمد سالانه متخصصین آمار در ایالات متحده 51990 دلار بوده است .


نویسندگان

امکانات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

كد عكس تصادفی