تبلیغات
Loading by : javacity

آمار - پدر علم آمار ایران

آمار

! به وب ما خوش آمدید

صفحه نخست تماس با ما RSS 2.0

درباره ما


پیام مدیر :
مدیر سایت :روشن پیام نور

آمار سایت

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروزرسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید در :
» کاربر: Admin

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن ! به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید ! ذخیره كردن صفحه! اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها! لینک RSS

site map site map ror html site map
Add to Technorati

طراح قالب

طراح قالب :

Template.IRANMOB.tk

برای تبادل لینک اول ما را لینک کنید سپس به ما اطلاع دهید تا ما شما را لینک کنیم

پدر علم آمار ایران

نوشته شده توسط : روشن پیام نور

پدر علم آمار ایران

این هم كلاس آمار دكتر بزرگ نیا (پدر آمار ایران) و خانم ساجدی

" این هم كلاس آمار دكتر بزرگ نیا  و خانم ساجدی "

در ابتدا آمار به عنوان یك هنر و علم حكومت داری مطرح بوده و اولین استادان این علم دانشمندان و كارگزاران علوم سیاسی قلمداد می شدند. گرچه علم آمار یكی از اختراعات مهم قرن بیستم به شمار می آید، مبنای آن یعنی نظریه ی احتمال توسط پاسكال و فرما در قرن 17 پایه ریزی شد. البته پیش از آن «كاردان» و «گالیله» در قرن 16 به چنین مسائلی پرداخته بودند.

در تحقیقات علمی بیش از همه، این فكر كه آمار در قرن هفدهم به خود شكل یك علم گرفته، طرفدار پیدا كرده است. در اواسط قرن هفدهم در انگلستان یك جریان علمی پدید آمد كه نام «حساب سیاسی» به خود گرفت. این جریان علمی را ویلیام پتی و جان گرانت آغاز كردند. این دانشمندان در بررسی های خود از مشخص كننده های آمار همچون كمیت های نسبی و متوسط استفاده می كردند. همزمان با ظهور این مكتب، در آلمان مكتب «آمار توصیفی» یا «دولت شناسی» توسعه یافت. ظهور این علم به سال های 1660 مربوط می گردد. دانشمندان این مكتب سعی وافر داشتند كه به طور همه جانبه ای با استفاده از اعداد، دولت ها و كشورها را تشریح و تفسیر كنند. بین دانشمندان دولت شناس، بیش از همه «آخن وال» استاد دروس حقوق بین الملل و آمار در دانشگاه گوتینگن جلب نظر می كند. بعضی از آماردانان آخن وال را پدر علم آمار می دا نند. البته از بنیان گذاران علم آمار، قبل از دیگران می توان از «كتله»نام برد.

 

پدر علم آمار ایران دکتر عبا سقلی خواجه نوری(پدرآمار ایران) ، در 4 تیرماه 1294 پا به عرصه وجود نهادند .پدرشان کاظم خواجه نوری (اعظم الملک)و مادرشان ، عفت الملوک خواجه نوری بودند . دکتر خواجه نوری پس از طی دوره های ابتدایی و متوسطه وارد دانشکده کشاورزی کرج شده و در سال 1316 در رشته مهندسی کشاورزی از این دانشکده فارغ التحصیل شدند .پس از طی دوره سربازی به انجام کارهای پژوهشی در زمینه ی کشاورزی پرداختند .ایشان مدتی به عنوان مؤسسه اصلاح و ازدیاد بذر ونهال و گل خدمت و معلم زراعت دانشسرای کشاورزی مشغول بودند .سپس مدتی رئیس اداره آمار و جیره وزارت دارائی و رئیس اداره آمار و کشاورزی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه و همینطور رئیس آمار اداره آمار شناسی بودند. دکتر خواجه نوری برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کردند و در سال 1331 از دانشگاه کارولینای شمالی درجه کارشناسی ارشد آمار را دریافت نمودند .بعد از آن عازم فرانسه شدند و در سال 1334 از دانشگاه علوم پاریس موفق به دریافت درجه ی دکترای آمار شدند .ایشان مدتی در کشور یوگسلاوی به تدریس آمار پرداختند و سپس در سال 1336 به دعوت مهندس عطائی برای دانشیاری آمار و تحقیق در دانشکده کشاورزی به ایران بازگشتند و پس از 5 سال تدریس به مقام استادی رسیدند و در سال 1358 بازنشسته شدند . دکتر خواجه نوری علاوه بر تدریس مسئولیت های زیر را نیز بر عهده داشتند: مشاور سازمان بیمه های اجتماعی و وزارت کار، مشاور سازمان آمار عمومی، عضو هیئت اجرائی آزمون شناسی،رئیس و استاد مؤسسه آموزش عالی آمار . ایشان پس بازنشستگی از دانشگاه تهران در دانشگاه تربیت مدرس آمار عمومی و همینطور مکانیزاسیون اقتصاد وزارت کشاورزی را تدریس می کردند . دکتر خواجه نوری در 30 فروردین 1362 پس از سالها تدریس و تحقیق در سن 68 سالگی بر اثر سکته مغزی به رحمت ایزدی پیوستند. از ایشان دو فرزند به نام های زهرا و کاظم به یادگار مانده است .ایشان در دانشگاه تهران و سایر مؤسسات آموزش عالی دروس زیر را تدریس می نمودند: روشهای مقدماتی آمار ،روشهای آمارگیری نمونه ای ، اقتصاد ریاضی (اکونومتری) ، جامعه سنجی(سوسیومتری)، روانسنجی(پیسیکومتری)،جبر ماتریس، آمار ریاضی و تعدادی دروس مشابه دیگر در سطوح کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری اشتغال داشتند.

كمتر كسی است كه حقیقتاً بداند كه آما ر, مخصوصاً علمی كه به این نام خوانده می شود, چه اصول و معنایی دارد.

زنده یاد دكتر عباسعلی خواجه نوری, پدر آمار ایران

 

 داود خان پیرنیا : رزند میرزا حسن خان و مؤسس برنامه گل ها در رادیو كه اساتید مسلم شعر و آواز و موسیقی را در رادیو گردآورد . دست آورد زحمات او سری برنامه های موسیقی گلهای رنگارنگ و گلهای صحرایی و ..... كه نوارهای كاست این برنامه ها با معرفی برنامه و شماره اجرای ان توسط مجری یاد آور زحمات اوست. همچنین داود پیرنیا مؤسس رشته آمار در ایران می باشد.تحصیلات ابتدایی را در منزل ، نزد معلمان وقت فرا گرفت . سپس برای ادامه تحصیل و فراگیری دروس زبان و… وارد مدرسه سن لویی شد . بعدها برای ادامه تحصیلات به سوئیس رفت .پس از فراغت از تحصیل در رشته حقوق ، به وطن مراجعت چون در خانواده ای اهل سیاست به دنیا آمده بود بیشتر شغل های دولتی داشت بطوری که بنیانگذار و مؤسس كانون وكلا در ایران بود . پس از انتقال از وزارت دادگستری به وزارت دارایی ، اقدام به تأسیس اداره آمار در ایران كرد .

 


نویسندگان

امکانات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

كد عكس تصادفی