تبلیغات
Loading by : javacity

آمار - جشن آمار

آمار

! به وب ما خوش آمدید

صفحه نخست تماس با ما RSS 2.0

درباره ما


پیام مدیر :
مدیر سایت :روشن پیام نور

آمار سایت

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروزرسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید در :
» کاربر: Admin

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن ! به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید ! ذخیره كردن صفحه! اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها! لینک RSS

site map site map ror html site map
Add to Technorati

طراح قالب

طراح قالب :

Template.IRANMOB.tk

برای تبادل لینک اول ما را لینک کنید سپس به ما اطلاع دهید تا ما شما را لینک کنیم

جشن آمار

نوشته شده توسط : روشن پیام نور

امسال برای اولین بار در جهان روز  آمار جشن گرفته می شود. این کار به همت دبیر کل سازمان مللل متحد بان کی مون و ابتکار وی با همکاری سران و ادارات مرکزی آمار کشورها به منظور کاربردی تر نمودن آمار در اداره کشورها برگزار می گردد. در این راستا توجه به چند نکته ضروری است.

نامگذاری روزها با موضوعات خاص، سنتی است که هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی مرسوم ‌است. این نامگذاری‌ها از دو منظر قابل توجه است. اول اینکه موضوع مورد نظر نزد، مردم یک کشور یا مردم جهان آنقدر با‌ اهمیت و برجسته است که روزی را به آن اختصاص می‌دهند. دوم اینکه موضوع مورد نظر جایگاه واقعی خود را ندارد و جامعه به اهمیت آن آگاه نیست. بنابراین روزی را با آن نامگذاری می‌کنند تا مردم به اهمیت آن پی ببرند و موضوع، جایگاه واقعی خود را به مرور زمان پیدا کند

گرامیداشت روز جهانی آمار در حقیقت برای نشان دادن اهمیت نقش آمار در خدمت به ملت ها در سطح جهان است. و این گرامیداشت سبب خواهد شد که افکار عمومی و ملت ها آگاهی و اعتماد کافی به آمار رسمی پیدا کنند ، که این امر باعث می شود آماردانان در سراسر دنیا و در فرهنگ های مختلف راحت تر کارهای خود را به انجام برسانند.


پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی آمار (20 اکتبر 2010)


آمار یک ابزار حیاتی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی، از جمله تلاش ما برای رسیدن به اهداف توسعه هزاره می باشد. برای توسعه موفق، ما نیاز به جمع آوری داده و تجزیه و تحلیل آماری از سطح فقر، دسترسی به آموزش و پرورش و بروز بیماری داریم. کمیسیون آماری سازمان ملل متحد، استانداردها و دستورالعملهای بین المللی واقعی در هر منطقه آماری ایجاد کرده است. این امر نقش مهمی در کمک به تقویت گزارش آماری دولتها، ایجاد داده های در دسترس تر و قابل مقایسه در سراسر کشورها و مناطق بیش از پیش بازی کرده است.

امروز اولین روز جهانی آمار را که توسط مجمع عمومی سازمان ملل برای به رسمیت شناختن اهمیت آمار در شکل دادن به جوامعمان اعلام شده است را ثبت می کند.

آمار در زندگی مدرن نفوذ می کند. آنها پایه بسیاری تصمیمات دولتی، تجاری و اجتماعی هستند. آنها اطلاعات و بینشی در مورد گرایشات و نیروهای که بر زندگی ما اثر میگذارد، ارائه می دهند. پژوهش ها و سرشماری های گرد آوری شده – امسال به تنهایی سه بیلیون نفر در سرشماری جمعیت و مسکن شرکت خواهند کرد - آمار برنامه ریزی مدارس، بیمارستان ها، جاده ها و بسیاری دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد.

 آمار یک ابزار حیاتی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی، از جمله تلاش ما برای رسیدن به اهداف توسعه هزاره می باشد. برای توسعه موفق، ما نیاز به جمع آوری داده و تجزیه و تحلیل آماری از سطح فقر، دسترسی به آموزش و پرورش و بروز بیماری داریم. آمار یک ملاحظه مرکزی در تصدیق کردن است که تقریبا در هر جنبه ای از بودجه ها و برنامه هایی که قادر هستند کودکان گرسنه تغذیه شوند یا ارائه سرپناه و مراقبت های بهداشتی اضطراری برای قربانیان بلایای طبیعی است.
کمیسیون سازمان ملل متحد آماری، تاسیس در سال 1947، استانداردها و دستورالعملهای بین المللی واقعی در هر منطقه آماری ایجاد کرده است. این امر نقش مهمی در کمک به تقویت گزارش آماری دولتها، ایجاد داده های در دسترس تر و قابل مقایسه در سراسر کشورها و مناطق بیش از پیش بازی کرده است.

آنها خدمات ضروری عمومی انجام می دهند --  ترویج صلح و دموکراسی با دادن اطلاعات قابل اعتماد و بیطرف در مورد آنها به شهروندان. ارزش های اساسی آنها -- خدمات، صداقت و تخصص -- سزاوار پشتیبانی کامل در تمامی کشورهاست.

 با این حال، همانطور که در بسیاری از مناطق دیگر، کشورهای در حال توسعه اغلب خود را در یک نقطه ضعف، کمبود منابع مالی برای پرداخت حقوق، آموزش کارکنان و جمع آوری داده ها می یابند. در این اولین روز جهانی آمار من جامعه بین المللی را به همکاری با سازمان ملل متحد به توانا کردن همه کشورها برای رویارویی با نیازهای آماری خود تشویق می کنم. اجازه دهید همه ما به نقش مهم آمار در انجام مأموریت جهانی ما از توسعه و صلح اذعان کنیم.

 بان کی مون - دبیر کل سازمان ملل متحد 20 اکتبر 2010

 در روز جهانی آمار، فعالیت های ملی نقش آمارهای رسمی و دستاوردهای بسیار نظام آماری ملی را به نمایش می گذارد و سازمان های مختلف بین المللی، منطقه ای و ناحیه ای فعالیت های ملی را با برنامه های ویژه گرامی خواهند داشت.

شعارهای رسمی روز جهانی آمار در ایران

شعارهای رسمی روز جهانی آمار پس از بررسی توسط انجمن آمار ایران برای آگاهی و استفاده آمار دوستان در هفته ملی آمار ایران ارائه شده است

آمار، زیربنای توسعه است.
آمار، اساس برنامه ریزی است.
ارائه آمار صحیح، گامی‌ در جهت برنامه ریزی مطلوب است.
آمار درست و دقیق، مدیریت مطلوب جامعه را ممکن می سازد.
آمار، نوری است  برای روشن کردن نقاط تاریک برنامه ریزی ها.
آمار، تصویری است از وضعیت هر جامعه به زبان عدد و رقم.
آمار، علم توسعه دانشها‌ی تجربی است.
آمار ،راهنمایی به سوی ناشناخته ها ست.
آمار، علم انجام علوم است.
آمار هنر و علم جمع آوری و تحلیل داده هاست.
آمار، ابزار نظارت و سنجش پیشرفت برنامه هاست.
آمار، مجموعه‌ای از روش‌ها برای تصمیم‌گیری عاقلانه در رویارویی با عدم حتمیت است.
امروزه شناخت قابل اعتماد، شناخت متکی بر آمار درست و دقیق است.
تحول در آموزش آمار، باعث تحول در جامعه است.
برنامه ریزی بدون آمار، تیری است در تاریکی.
برنامه ریزی مطلوب  و موفق ، نیازمند آمار درست و روزآمد است.
پیشرفت مدنیت امروزه  با علم آمار سنجیده  می‌‌شود و در آینده نیز با آن کنترل خواهد شد.
دانش‌های تجربی محصول مشاهده و آزمایش‌های علمی‌ اند و ابزار این مشاهده و آزمایش و نتیجه گیری از آنها علم آمار است.
نخستین گام در شناخت یک جامعه نا آشنا، مطالعه در آمار اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی‌، و اقلیمی آن است.
اعلام نظر پیش از آنکه داده‌هایی‌ در اختیار داشته باشیم اشتباهی است بزرگ.پاسخ تقریبی به یک مسئله‌ با تعیین حاشیه خطا ،بسیار پر ارزش تر از پاسخی دقیق بدون امکان اندازه گیری خطای آن است. حاشیه خطا را با آمار می توان سنجید.
روزی فرا می رسد که علم آمار مانند خواندن و نوشتن یکی از ضروریات جوامع پویا خواهد شد.
همکاری با آمار گیران، نوید بخش برنامه ریزی مطمئن در جامعه است.
گرامیداشت هفته آمار در ایران، نشانه عزم ملی برای توسعه همه جانبه کشور است.

برنامه های هفته ی ملی آمار در ایران

جامعه آماری ایران (IRSS) از تاریخ 20 لغایت 26 اکتبر (28مهرماه تا 4 آبان) روز جهانی آمار و روز ملی آمار را جشن خواهد گرفت 

هدف از برگزاری این مراسم، افزایش آگاهی های آماری در بین مسئولین و مقامات رسمی و عموم مردم خواهد بود. 

برنامه های هفته آمار و برنامه ریزی به این شرح خواهد بود

28 مهر

روز جهانی آمار-آمار رسمی

29 مهر

آموزش و سواد آماری

30 مهر

ارتقاء فرهنگ و آگاهی آماری

1 آبان

روز آمار و برنامه ریزی

2 آبان

آمار و صنعت (تولید و خدمات)

3 آبان

نقش آمار در سایر علوم

4 آبان

آمار و اخلاق حرفه ای-نظام آمارشناسی


نویسندگان

امکانات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

كد عكس تصادفی