تبلیغات
Loading by : javacity

آمار - تعریف آمار

آمار

! به وب ما خوش آمدید

صفحه نخست تماس با ما RSS 2.0

درباره ما


پیام مدیر :
مدیر سایت :روشن پیام نور

آمار سایت

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروزرسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید در :
» کاربر: Admin

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن ! به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید ! ذخیره كردن صفحه! اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها! لینک RSS

site map site map ror html site map
Add to Technorati

طراح قالب

طراح قالب :

Template.IRANMOB.tk

برای تبادل لینک اول ما را لینک کنید سپس به ما اطلاع دهید تا ما شما را لینک کنیم

تعریف آمار

نوشته شده توسط : روشن پیام نور

فرهنگ لغت "American Heritage" آمار را چنین معرفی می کند : ریاضیات جمع آوری ، تنظیم و تفسیر داده های عددی به ویژه تجزیه و تحلیل صفات مشخصه جمعیت به وسیله ی استنباط از نمونه گیری .

تعریف فرهنگ لغت "Merriam-Webster's Collegiate" چنین است : یک شاخه از ریاضیات که از جمع آوری ، تجزیه و تحلیل ، تفسیر و نمایش گروه هایی از داده های عددی بحث می کند .

گام های تجزیه و تحلیل آماری شامل جمع آوری داده ها ، ارزیابی آن و نتیجه گیری می باشد .

موضوع آمار عبارت است از هنر و علم جمع آوری، تعبیر و تجزیه و تحلیل داده ها و استخراج تعمیم های منطقی در مورد پدیده های تحت بررسی. به عبارت دیگر یك آمار دان می تواند براساس مجموعه اطلاعات عددی و بر مبنای مدل های ریاضی و مدل های نظریه احتمال، پیشگویی كند؛ یعنی به یاری اطلاعات گذشته، نحوه رفتار یك فرآیند را پیش بینی نماید. از همین رو می توان گفت كه علم آمار نتیجه گیری از جزئیات و یا رسیدن از جزء به كل است. كار علم آمار كمك به تفكر علمی است و آمارشناس كسی است كه مشاهده میكند ، و اطلاعاتی به دست می آورد ، و سپس با اطلاعات به دست آمده، اتفاقات و حوادث را پیش بینی می كند. در یك كلام علم آمار ابزاری جدید ، در پیشبرد علوم مبتنی بر مشاهده است.

 

یكی از اهداف علم ، پیش بینی و توصیف پیشامد ها در دنیایی است كه در آن زندگی می كنیم. اغلب پدیده های طبیعی ، غیر حتمی اند. علم آمار، عمدتاً با وضعیت هایی سر و كار دارد كه در آنها وقوع یك پیشامد به طور حتمی قابل پیش بینی نیست. در حقیقت ، كاركرد علم آمار ، ارائه استنتاج ها بر مبنای اطلاعات نا كامل است. یك تعریف مناسب از آمار چنین است:

"آمار، مجموعه ای از مفاهیم و روشهاست كه در هر زمینه پژوهشی، برای گردآوری وتعبیر اطلاعات مربوط به آن و انجام نتیجه گیریها، در شرایطی كه عدم حتمیت و تغییر وجود دارد، به كار می رود."

نظریه و روش های جدید آماری ، از حد ساختن جداول و نمودارها بسیار فراتر رفته است. آمار به عنوان یك ابزار علمی ، امروزه شامل مفاهیم و روش هایی است كه در تمام پژوهش های كه مستلزم جمع آوری داده به وسیله یك فرایند آزمایش و مشاهده و انجام استنباط ونتیجه گیری بوسیله تجزیه و تحلیل داده ها هستند، اهمیت بسیار دارند. امروزه نمایش های عددی و نموداری به صورت جنبه ای فرعی از علم آمار در آمده اند.

 

آمار چگونه به داده ها معنی می دهد؟

 

آمار با ابزار های گوناگون با

- گردآوری داده ها

- خلاصه كردن داده ها

- تجزیه و تحلیل داده ها

- نتیجه گیری

به ارزیابی و تفسیر داده ها می پردازد.

 

تاریخ آمار

 

معنای انگلیسی آمار ، Statistics است كه از كلمه لاتین Status مشتق شده كه یكی از معانی آن دولت است. در ابتدا آمار به عنوان یك هنر و علم حكومت داری مطرح بوده و اولین استادان این علم دانشمندان و كارگزاران علوم سیاسی قلمداد می شدند. گرچه علم آمار یكی از اختراعات مهم قرن بیستم به شمار می آید ، مبنای آن یعنی نظریه احتمال توسط پاسكال و فرما در قرن 17 پایه ریزی شد. البته پیش از آن كاردان و گالیله در قرن 16 به چنین مسائلی پرداخته بودند.

 

ارتباط آمار با سایر رشته ها

 

كاربرد روش های آماری در قلمروهای گوناگونی از علوم انسانی،علوم مهندسی ،رشته های علمی جدیدی پدید آورده است كه در ارتباط متقابل با آمار هستند،نظیر آمار زیستی ،روانسنجی،آمار مهندسی ،آمار بازرگانی ،اقتصاد سنجی و جمعیت شناسی .همچنین در علوم سیاسی و هوا شناسی و محیط شناسی نقش عمده ای ایفا می كند.

 

منابع:

[1] پارسیان، ا. (1378)، مبانی آمار ریاضی ، نشر دانشگاه صنعنی اصفهان.

[2] راس ، ش. (1994) ، مبانی احتمال ، ترجمه پارسیان ، همدانی ، نشر شیخ بهایی اصفهان 1379.

[3] بولتن همایش آمار ، ریاضی و دانش آموزان ، تیر 1380 ، دانشگاه صنعتی اصفهان

نویسندگان

امکانات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

كد عكس تصادفی