تبلیغات
Loading by : javacity

آمار - هدف آمار

آمار

! به وب ما خوش آمدید

صفحه نخست تماس با ما RSS 2.0

درباره ما


پیام مدیر :
مدیر سایت :روشن پیام نور

آمار سایت

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروزرسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید در :
» کاربر: Admin

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن ! به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید ! ذخیره كردن صفحه! اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها! لینک RSS

site map site map ror html site map
Add to Technorati

طراح قالب

طراح قالب :

Template.IRANMOB.tk

برای تبادل لینک اول ما را لینک کنید سپس به ما اطلاع دهید تا ما شما را لینک کنیم

هدف آمار

نوشته شده توسط : روشن پیام نور

تكنیك و هدف آمار
با تمام تعاریف و زوایای مختلف موجود برای علم آمار، هدف این علم چیست؟ می‌توان بیان كرد كه: «هدف علم آمار توسعه و به‌كارگیری روش‌هایی برای استخراج اطلاعات مفید از داده‌ها و تجربیات است.» به‌علاوه، به دلیل نقش اساسی این علم در تحلیل داده‌ها، لزوم به‌كارگیری داده‌های موثق و قابل اعتماد در این علم از اهمیت بالایی برخوردار است. پس یكی دیگر از اهداف این علم تعیین روش‌های گردآوری مفیدی برای داده‌ها است. این روش‌های گردآوری در قالب روش‌های ثبتی، بررسی‌های نمونه‌ای، طراحی آزمایش‌ها و... طرح می‌شوند.
روش‌های بررسی داده‌ها به دو روش آمار توصیفی (Descriptive Statistics) و آمار تحلیلی یا استنباطی (Inferential Statistics) انجام می‌شود. آمار توصیفی به بررسی‌های اكتشافی، نمایشی و خلاصه‌سازی داده‌ها می‌پردازد، بدون این‌كه بر روی داده‌ها هیچ‌گونه مدلی را برازش دهد. این روش توصیف داده‌ها اولین گام در تحلیل داده‌هاست. در این مرحله به دلیل این‌كه هیچ‌گونه مدلی برای داده‌ها فرض نشده است، هیچ‌گونه آزمون فرض یا برآورد قابل آزمونی نمی‌تواند به‌كار گرفته شود. اگرچه نباید این نكته را از نظر دور داشت كه این مرحله در تحلیل‌های آماری از اهمیت خاصی برخوردار است، چرا كه می‌تواند آشكاركننده خصوصیات بسیار جالب و مهم داده‌ها باشد. آمار استنباطی گام بعدی تحلیل داده‌ها است و هدف آن، شناسایی مدل مناسبی برای داده‌هاست. پس از برازش مدل به داده‌ها، هدف برآورد بهینه پارامترهای مدل است. در نهایت اعتبار مدل با انجام آزمون‌های مناسبی برای برآوردهای به‌دست آمده و فرضیات مدل مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این مرحله نتایج به‌دست آمده از یك نمونه خاص را می‌توان به جامعه تعمیم داد.
چه زمانی از آمار استفاده می‌شود؟
* به منظور توصیف داده‌ها به شكلی محدود و خلاصه: روش‌های آماری در كلاسه‌بندی، گروه‌بندی و جدول‌بندی كردن داده‌های خام اولیه به منظور پردازش‌ها یا جدول‌بندی‌های بیشتر به‌كار می‌روند.
* به منظور سادگی در بیان داده‌های حجیم و پیچیده: برای رسیدن به این منظور داده‌ها به صورت جداول، نمودارها، گراف‌ها و... نمایش داده می‌شوند و یا با استفاده از شاخص‌های تمركز و پراكندگی بیان می‌گردند.
* برای مقایسه دو یا چند مجموعه از داده‌ها: جداول، اندازه میانگین و پراكندگی‌ها در مقایسه‌ مجموعه‌های مختلفی از داده‌ها به‌كار می‌روند.
* به منظور تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی: از آمارها می‌توان برای تصمیم‌گیری و شكل دادن سیاست‌های كاری بهره گرفت. به عنوان مثال بر اساس آمارها می‌توانند برای پیش‌بینی تقاضای بازار به‌كار گرفته شوند.
* برای اندازه‌گیری شدت و اندازه پدیده‌ها: امكان شمارش جمعیت یك كشور و رشد آن، رشد صنعتی، كشاورزی، سطح تحصیلات و... با استفاده از آمار به دست می آید.

نویسندگان

امکانات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

كد عكس تصادفی