تبلیغات
Loading by : javacity

آمار - ریشه و تعریف آمار

آمار

! به وب ما خوش آمدید

صفحه نخست تماس با ما RSS 2.0

درباره ما


پیام مدیر :
مدیر سایت :روشن پیام نور

آمار سایت

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروزرسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید در :
» کاربر: Admin

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن ! به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید ! ذخیره كردن صفحه! اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها! لینک RSS

site map site map ror html site map
Add to Technorati

طراح قالب

طراح قالب :

Template.IRANMOB.tk

برای تبادل لینک اول ما را لینک کنید سپس به ما اطلاع دهید تا ما شما را لینک کنیم

ریشه و تعریف آمار

نوشته شده توسط : روشن پیام نور

ریشه و تعریف آمار
در كتاب ریشه‌های لغت انگلیسی آكسفورد
(The Oxford English etymology dictionary) آمار به صورت زیر تعریف می‌گردد:
كلمه آمار مشتق از واژه لاتینیstatus است و یكی از معانی آن State یا دولت است و در آغاز برای بیان واقعیت‌های یك جامعه یا یك كشور در علوم سیاسی به كار گرفته شد(قرن18میلادی).
كلمه آمار دارای معانی بسیاری است و در قالب یك اسم عام، عبارت از مجموعه‌ای از داده‌های عددی مانند آمار بیكاران، حوادث، بیمه‌شدگان، درآمدها، هزینه‌ها و... است. امروزه بسیاری از مردم همچنان آمار را تنها به عنوان مجموعه‌ای گیج‌كننده از اعداد و ارقام و جداولی می‌دانند كه بیان‌كننده وضعیت‌های گوناگون جمعیتی، اقتصادی، سیاسی و... هستند. علم آمار در یكی،دو قرن گذشته، چنان تحول شگرفی پیدا كرده است كه به عنوان مهمترین ابزار استدلالی مبتنی بر داده‌ها معرفی می‌شود. پیشرفت‌های به‌دست‌آمده در علم آمار باعث تأیید و تثبیت بسیاری از نظریه‌های علوم دیگر شده كه این نكته، خود به توسعه سایر علوم انجامیده است. همچنین نمایش‌های عددی صرف به صورت جنبه‌ای فرعی از علم آمار درآمده است و تعداد بسیار محدودی از كارشناسان حرفه‌ای آمار به فعالیت‌های معمولی جدول‌بندی و رسم نمودارها اشتغال دارند. امروزه آمارشناسان از روش‌های مختلف آماری برای استنتاج بر اساس مجموعه‌ای از داده‌های گردآوری‌شده و استخراج اطلاعات از آنها به صورت جداول، نمودارها، خلاصه‌سازی‌ها و تحلیل‌های تخصصی بهره می‌گیرند.
آمار به عنوان یك اسم عام را می‌توان به صورت زیر تعریف كرد: «آمار ابزاری برای خلاصه‌سازی وقایعی است كه تحت تأثیر دلایل متنوعی رخ داده و به صورت عددی در سطح قابل قبولی از خطا بیان می‌شوند. داده‌های این وقایع به روشی نظام‌مند و با هدفی مشخص و از‌پیش‌تعیین‌شده گردآوری شده و در جداول و نمودارها با یكدیگر در ارتباط قرار داده می‌شوند».
تعریف قبل، تمامی ویژگی‌های آمار را در قالب صفات زیر بیان می‌كند:
1 - خلاصه‌ای از وقایع
2 - تحت تأثیر چند علت
3 - توصیف‌شده به صورت عددی
4 - برآوردشده با سطح قابل قبولی از خطا
5 - گردآوری‌شده به روشی نظام‌مند
6 - گردآوری‌شده برای هدفی مشخص
7 - مرتب‌شده در ارتباط با یكدیگر در جداول و نمودارها
آمار در قالب یك اسم خاص، به عنوان شاخه‌ای از علم ریاضیات است كه هدف آن توسعه روش‌هایی برای استنتاج براساس مجموعه‌ای از داده‌های گردآوری‌شده و استخراج اطلاعات از آنها به صورت جداول، نمودارها، خلاصه‌سازی‌ها و تحلیل‌های تخصصی است. روش‌های متنوع به‌كارگرفته‌شده در این علم روش‌های آماری (statistical methods) و كسانی كه این روش‌ها را به كار می‌برند، آمارشناس نامیده می‌شوند.
در تعریف مدرن، علم آمار عبارت از «گردآوری، توصیف، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌های كمی و كیفی» است. روش‌هاری آماری، مخصوصا هنگامی كه تغییر‌پذیری در اندازه‌ها یا داده‌ها مشاهده می‌شود(در پدیده‌های طبیعی و موجود در زندگی بشر) مفید بوده و به كار گرفته می‌شوند. شاید بتوان مهمترین وجه تمایز آمار و ریاضیات را در این نكته دانست كه در ریاضیات، یك عدد(به عنوان مثال 100) تنها یك عدد است كه می‌توان با آن محاسبات ریاضی انجام داد، اما در آمار این عدد هویت می‌یابد؛ به این مفهوم كه 100 در جایی عددی بزرگ و مهم است، ولی همین عدد در جایی دیگر مقداری ناچیز به شمار می‌رود. نكته دیگری كه باید به آن توجه كرد، این است كه در علم ریاضی صحبت از قطعیت است( اینكه همواره دو به علاوه دو برابر چهار می‌شود) اما در علم آمار بحث بر سر عدم قطعیت‌هاست، یعنی در علم آمار، دو به علاوه دو لزوما برابر چهار نیست و در این علم آن را با درصدی از اطمینان، برابر چهار می‌دانند.
در تعریف مدرن، چهار مرحله زیر در علم آمار بیان می‌شود:
1 - گردآوری داده‌ها
2 - توصیف داده‌ها
3 - تحلیل داده‌ها
4 - تفسیر داده‌ها
شاید بتوان مرحله پنجمی را نیز برای این علم در نظر گرفت. این مرحله می‌تواند به عنوان سازماندهی داده‌ها بیان شود.
 
 

نویسندگان

امکانات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

كد عكس تصادفی